applied climatology
 
 
physical geography - climatology - geomorphology
 

 بخش كشاورزی با اختصاص بيش از 90 درصد از آب مصرفی كشور در هنگام خشكسالی بيشترين آسيب را خواهد ديد . مديريت درازمدت منابع آب نيازمند استفاده اقتصادی از آن است . سرمايه گذاری در منابع آب و خاك بايد با توجه به شرايط اقليمی و جغرافيايی كشور انجام گيرد . هر نوع توسعه كشاورزی و صنعتی كه آسيب كمتری به منابع محدود آب و خاك وارد سازد و از تخريب جنگل ها و مراتع جلوگيری كند بايد معمول گردد. كشت گياهان مقاوم به شوری و خشكی و اهميت به تحقيقات و پژوهش های همه جانبه در مورد آب و خاك بايد در اولويت قرار گيرد . مبحث زراعت در مناطق خشك و عنوان خشكسالی به صورت دروس مستقل و با اهميت بايد در برنامه آموزشی دانشكده های كشاورزی وارد شود . با كاربردی نمودن مباحث تئوری بايد اثرات تخريبی خشكسالی را كاهش داد و با اختصاص اعتبارات لازم ، امكان اجرای طرح های اساسی زيربنايی آب و خاك را فراهم ساخت .
در بخش مديريت مصرف آب تدوين معيارها و ضوابطی كه آلودگی را به حداقل برساند و از تخليه فاضلاب پالايش نشده به منابع آب جلوگيری كند ، می تواند حجم آب جاری و قابل مصرف را چندين برابر افزايش دهد . هر متر مركعب فاضلاب حدود 50 متر مكعب آب سالم را آلوده می كند . چنانچه از پساب پالايش شده فاضلاب ها در كشاورزی استفاده شود به دليل سرشار بودن املاح آن ، بازده محصولات كشاورزی افزايش می يابد . در حال حاضر حدود 66 درصد از حجم آب شيرين قابل استحصال كشور مورد استفاده قرار می گيرد . حفاظت ازاين مقدار آب بايد مورد توجه ويژه قرار گيرد
در بخش آموزش ، آموزش همگانی استفاده از منابع آب بايد سرلوحه كارها قرار گيرد . كودكان و نوجوانان بايد به طبيعت و آب عشق بورزند . پرورش نسلی كه توانائی دورانديشی و تفكر درباره آينده آب ، منابع طبيعی و محيط زيست را داشته باشد بايد بطور جدی در دستوركار مسئولان آموزش كشور قرار گيرد
در بخش مقابله مستقيم با خشكسالی چنانچه بپذيريم اين موضوع يك پديده ذاتی ناشی از اقليم كشورمان است لازم است برای رويارويی با آن برنامه داشت و براساس اين برنامه به اقدامات مناسب و آگاهانه متوسل شد . همانطوريكه قبلاً نيز ذكر شد كشاورزی بزرگترين عامل مصرفآب شيرين است . اساسی ترين اصول مديريت منابع طبيعی برای مقابله با خشكسالی گذشته از كنترل جمعيت بايد بر افزايش بازدهی استفاده از آب وتوليد محصولات با ارزش تر استوار باشد
كاهش سطح زيركشت و انجام عمليات به زراعی ، اصلاح روش های آبياری ، رعايت موازين زيست محيطی ، آبخوان داري ، استفاده از پساب فاضلاب های خانگی در كشاورزی ، جلوگيری از افزايش اراضی كم بازده حركت به طرف غذاهای مصنوعی ، پوشش انهار و افزودن مواد آلی مورد نياز گياه ، باروری ابرها و شيرين كردن آبهای شور از جمله اقدامات افزايش دهنده بازدهی آب به شمار می آيند

 |+| نوشته شده در  85/12/08ساعت 4:19 بعد از ظهر  توسط seyedmortaza hadizadeh fard  | 

جغرافیا

 

نشریه ی الکترونیکی جغرافیای ایران  حاوی مطالب آموزنده ای در زمینه ی علوم زمین، اکوتوریسم، جغرافیای شهری و روستایی، جغرافیای سیاسی، دور سنجی، جی پی اس و جی آی اس، اقلیم شناسی و جغرافیای عمومی به علاوه ی آخرین اخبار و تازه ها در این شاخه ها:

http://persiangeo.com

 

وبسایت سازمان  نشنال ژئوگرافی:

http://nationalgeographic.com

 

پایگاه ملی داده های علوم زمین ایران:

http://ngdir.com

 

مجله ی کانادایی جغرافیا:

http://canadiangeographic.ca

 

انجمن جغرافی دانان ایالات متحده:

http://aag.org

 

وبلاگ جغرافیا و هواشناسی:

http://tangestan.blogfa.com

 

موسسه ی جغرافیایی گیتاشناسی:

http://gitashenasi.com

 

نقشه های جغرافیایی و تصاویر زنده ی ماهواره ای

 

در این وبسایت امکان مشاهده ی نقشه ی کره ی زمین همراه با مناطقی که در لحظه ی مشاهده در موقعیت روز و شب قرار دارند فراهم شده است. همچنین کاربر قادر است سیاره ی زمین را از دید ناظری که در ماه یا خورشید قرار گرفته مشاهده کند! بعلاوه کاربر میتواند با انتخاب طول و عرض جغرافیایی مورد نظر خود هر نقطه از سیاره ی زمین را توسط ماهواره از بالا مشاهده کند. در ضمن تصاویر زنده بوده و حتی امکان تجدید کردن آنها در هر زمان فراهم است:

http://www.fourmilab.ch/cgi-bin/uncgi/Earth/action?opt=-p

http://www.fourmilab.ch/earthview/vplanet.html

 

وبسایت ارائه کننده ی نقشه هایی بی نظیر  از  قاره ها و کشور های مختلف:

http://www.atlapedia.com

 

مجموعه ای از اطلسهای کشورهای مختلف جهان:

http://www.capitals.com

 

مشاهده ی زلزله های سی روز اخیر جهان بر روی نقشه ی جهانی همراه با تعیین عمق زمین لرزه ها و اطلاعات و نقشه های مرتبط:

http://www.civeng.carleton.ca/cgi-bin/quakes

 

نقشه تهران با قابلیت کلیک جزء به جزء:

http://sahneh.com/tehran/links/map.htm

 

نقشه ایران  با امکان کلیک در قسمتهای زلزله خیز:

http://persia.org/imagemap/imagemap.html

 

بایگانی تصاویر  سرور ماهواره ای بدست آمده از طریق روشهای مادون قرمز، نور مرئی و  همراه با بخار آب  از نقاط مختلف سیاره ی زمین:

http://www.goes.noaa.gov

 

دیکشنری جامع  سیستم مکان نمای جهانی یا جی آی اس:

http://www.geo.ed.ac.uk/agidict/welcome.html

 

وبسایت جامعی در زمینه ی جی آی اس:

http://www.hdm.com/index.php

 

اخبار و تازه های جی آی اس:

http://gisuser.com

 

 |+| نوشته شده در  85/12/05ساعت 4:13 بعد از ظهر  توسط seyedmortaza hadizadeh fard  | 
 برای ثبت نام بر روی دوره مورد نظر کلیک کنید 

 

   کارشناسی     ثبت نام مقطع كارشناسي تا اطلاع ثانوي انجام نمي پذيرد

      کارشناسی ارشد 

      دکتری

 |+| نوشته شده در  85/12/05ساعت 3:48 بعد از ظهر  توسط seyedmortaza hadizadeh fard  | 

 

Google Local

گوگل لوکال بهترین سایت در سال اخیر است. گوگل لوکال با نقشه های منحصر به فرد خود توانسته است بخش عمده ای از احتیاجات کاربران را برآورده سازد. تلفیق نقشه های گوگل لوکال با تصاویر ماهواره ای و همچنین ایجاد لایه های اطلاعاتی، هر آنچه کاربران نیاز داشته باشند را در اختیارشان قرار می دهد. کافی است کاربر موضوع مورد نظر را در کادر جستجو وارد کند تا اطلاعات مورد نظرش را دریافت کند.

 

Flags of the World

پرچم های جهان سایتی بسیار جالب توجه است. این سایت فقط شامل هزاران تصویر از پرچم های مربوط به کشورها نیست! بلکه در آن اطلاعاتی راجع به علایم تاریخی و مدرن پرچم ها خواهید یافت. FOTW اطلاعاتی راجه به تاریخ و نحوه شکل گیری علائم هر کشور در اختیارتان قرار خواهد داد. این سایت اطلاعات بسیار جالبی در اختیار علاقمندان به جغرافیای تاریخی قرار می دهد.

 

NationMaster

 

NationMaster.com اطلاعاتی زی قیمت و فوق العاده در درباره  آمار و اطلاعات در اختیار کاربران خود قرار می دهد. برای مثال اگر شما می خواید بدانید کدام کشور صادرات "موز" در جهان را رهبری می کند. کافی است در قسمت سمت چپ سایت روی عبارت "Agriculture" کلیک کنید. سپس شما می تونید از لیست آمار و اطلاعات موجود اطلاعات کاملی در زمینه صادرات "موز" بدست آورید. استفاده از آخرین آمار این سایت را به شما توصیه می کنیم.

 

GeoHive

GeoHive شامل بیشترین و کاملترین اطلاعات در مورد جمعیت جهان و کشورها از گذشته تا کنون است که در اینترنت منتشر شده.  مطالب این سایت کاملا طبقه بندی شده، جامع و مستند است.

 

LiveScience

درست است LiveScience یک سایت ویژه جغرافیا و علوم مرتبط با آن نیست. اما این سایت اطلاعات بسیار جالب و منحصر به فردی در زمینه مقالات مربوط به علوم زمین و آخرین اخبار علوم زمین در اختیار کاربران قرار می دهد. مطمئنا این سایت نظر شما را جلب خواهد کرد.

 

WorldTimeZone

 

اگر شما به درستی نمی دانید همین حالا در لائوس ساعت چند است کافی است به نقشه صفحه اول این سایت مراجعه کنید. این نقشه که به صورت اتوماتیک روزآمد می شود شما را در این زمینه راهنمایی خواهد کرد.

 

Perry-Castañeda Library Map Collection

PCL Map بزرگترین مجموعه نقشه های بزرگ اسکن شده در اینترنت است. نقشه های تاریخی این سایت بسیار جالب است و می تواند نیازهای بسیاری از کاربران را در این زمینه برطرف سازد.

 

World Climate

World Climate بزرگترین پایگاه داده های در مورد اطلاعاتی اقلیمی در جهان است. شما می توانید  نام شهر مورد نظرتان را وارد کنید و اطلاعات اقلیمی  در مورد شهر مورد نظر را در این سایت به رایگان دریافت کنید.

 

CIA World Factbook

در این سایت اطلاعات بسیار زیادی در مورد کشورها، زبان، جمعیت، اقتصاد و به طور کلی هر آنچه لازم داشته باشید خواهید یافت. این اطلاعات شامل همه کشورهای جهان می شود.

 

The United States Census Bureau

در این وبسایت اطلاعات سرشماری ایالات امریکا به شکل طبقه بندی شده و کامل در اختیار کاربران قرار داده می شود.

 |+| نوشته شده در  85/12/05ساعت 1:14 قبل از ظهر  توسط seyedmortaza hadizadeh fard  | 
 |+| نوشته شده در  85/12/04ساعت 0:30 قبل از ظهر  توسط seyedmortaza hadizadeh fard  | 

دانشگاها و مراکز علمی جغرافیا

 

 

 

نوشته شده توسط سید مر تضی هادی زاده فرد

 

§                                 دانشکده‌ي علوم جغرافیایی هلند

§                                  گروه جغرافیای دانشگاه برکلی در امریکا

§                                  گروه جغرافیای دانشگاه ویانا در استرالیا

§                                 گروه جغرافیای دانشگاه ناتینگهام در انگلستان

§                                  موسسه جغرافیای سوئیس در بنیاد تکنولوژی در زوریخ سوئیس

§                                  گروه جغرافیای دانشگاه وایکاتو در نیوزلند

§                                 گروه جغرافیای دانشگاه اوکلند در نیوزلند

§                                 گروه جغرافیا و محیط زیست دانشگاه کیپ تاون در افریقای جنوبی

§                                 دانشکده‌ی جغرافیا و علوم اجتماعی در هاوایی امریکا

§                                 گروه جغرافیا در دانشگاه یوتو امریکا

§                                  گروه جغرافیا در دانشگاه میامی امریکا

§                                 گروه جغرافیای دانشگاه انتاریو کانادا

§                                 گروه جغرافیای دانشگاه کالیفونیا در امریکا

§                                 گروه جغرافیای دانشگاه سانتاباربارا-کالیفرنیا در امریکا

§                                 گروه جغرافیا و زمین شناسی دانشگاه ویسکانسین در امریکا

جهت آ شنایی با مقالا ت و مطالب جدید می توانید به این سایتها رجوع کنید

 |+| نوشته شده در  85/12/03ساعت 3:36 بعد از ظهر  توسط seyedmortaza hadizadeh fard  | 

آشنايي شهرسازان با جغرافيا

 

دكتر محمدتقي رهنمايي اولين فارغ‌التحصيل جغرافياي دانشگاه شهيد بهشتي است. وي دوره دكتراي علوم طبيعي خود را در رشته جغرافيا در دانشگاه فيلپس ماربورگ آلمان طي كرده است. تحولات چشم‌انداز معيشتي در دامنه‌هاي جنوبي البرز مركزي با تأكيد بر فعاليتهاي گردشگري موضوع پايان‌نامه اين دانشيار دانشكده جغرافياي دانشگاه تهران است كه در دانشگاه ماربورگ به چاپ رسيده است.

****

آقاي دكتر تاكنون چه آثاري به قلم شما به چاپ رسيده است؟

از ميان شش،هفت مورد از كتابهاي خود مي توانم به كتاب جغرافيا از مجموعه مباحث و روشهاي شهرسازي كه ناشر آن انتشارات وزارت مسكن و شهرسازي  است و كتاب فرايند برنامه‌ريزي شهري در ايران كه كار مشتركي است با سركار خانم دكتر پروانه شاه‌حسيني و از سوي «سمت» روانه چرخه نشر دانشگاهي شده است اشاره كنم. از ديگر كارهاي پژوهشي‌ام تأليف بيش از 400 مقاله به زبانهاي فارسي، انگليسي و آلماني است. كوشيده‌ام تا در تأليفات خود جغرافيا را از جنبه توصيفي و تئوري‌پردازي صرف به سمت جغرافياي كاربردي هدايت كنم.

كتاب جغرافيا از مجموعه مباحث و روشهاي شهرسازي چه ويژگيهاي خاصي دارد؟

اين كتاب براي اولين‌بار در ايران جغرافياي كاربردي در زمينه مطالعات شهري را معرفي و زمينه آشنايي شهرسازان را با جغرافيا فراهم كرد. از اين منظر مي‌توان آن را كتاب ويژه‌اي دانست كه از ميان ديگر كتابهاي خود آن را بيشتر مي‌پسندم.

مهم‌ترين مشكل پژوهش در عرصه جغرافيا را چه مي‌بينيد؟

اعتقاد دارم هدفمند نبودن پژوهشها، مهم‌ترين معضل كار پژوهشي كردن در جغرافياست. پژوهش در جغرافيا بايد هدفمند و با برنامه شود.

چه كارهاي تحقيقاتي تاكنون داشته‌ايد و به چه نتايجي منجر شده است؟

هشت پروژه بزرگ تحقيقاتي را در چند سال اخير به انجام رسانده‌ام كه طرح جامع گردشگري استان اردبيل و طرح توزيع فضايي دانشگاهها و مراكز آموزش عالي ايران دو مورد از بهترينهاي آن بوده است. طرح توزيع فضايي، به صورت كتابي به نام وضعيت توزيع فضايي دانشگاهها و مراكز آموزش عالي در ايران و ارائه الگوي تهيه با تأكيد بر جغرافيايي فرهنگي در ايران تهيه و از سوي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري به چاپ رسيد.پژوهش در زمينه حل معضل ترافيك تهران نيز از جمله طرحهايي است كه سالها قبل روي آن كار كرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ام و نتايجش نيز منتشر شده است.

در حال حاضر اجراي چه كار پژوهشي را در برنامه خود داريد؟

طرح آمايش استان اصفهان به صورت پايه تصويب شده و طرح تفضيلي آن در حال انجام است.
با سپاس از جنابعالي براي شركت در اين گفتگو.


 منبع : خبرنامه سمت، شماره ۳۳

 |+| نوشته شده در  85/12/03ساعت 3:27 بعد از ظهر  توسط seyedmortaza hadizadeh fard  | 

 

جغرافياي شهري:

۱)ديدگاههاي نو در جغرافياي شهري(جلد اول)، حسین شکویی، انتشارات سمت

۲)جغرافيا و شهرشناسي، يدالله فريد، انتشارات دانشگاه تبريز

برنامه ريزي شهري(مباني و ايران):

۱)برنامه ريزي شهرهاي جديد، كرامت الله زياري، انتشارات سمت

۲)مقدمه اي بر مباني برنامه ريزي شهري، اسماعيل شيعه، انتشارات دانشگاه علم و صنعت

فلسفه جغرافيا:

۱)انديشه هاي نو در فلسفه جغرافيا (جلد  اول)، حسين شكوئي، انتشارات گيتاشناسي

۲)فلسفه جغرافيا، حسين شكوئي، انتشارات گيتاشناسي

جغرافياي روستايي و كوچ نشيني:

۱)جغرافياي كوچ نشيني (مباني و ايران)، سيدرحيم عشيري، انتشارات سمت

۲)جغرافياي روستايي ايران، مسعود مهدوي، انتشارات پيام نور

برنامه ريزي ناحيه اي و روستايي:

۱)اصول و مباني برنامه ريزي منطقه اي، سيد حسن معصومي اشكوري، ناشر:مولف

۲)اصول و روشهاي برنامه ريزي ناحيه اي، حسين آسايش، انتشارات پيام نور

۳)اصول و روشهاي برنامه ريزي روستايي ، حسين آسايش، انتشارات پيام نور

ژئومورفولوژي:

۱)ژئومورفولوژي ساختماني(جلد اول)، فرج الله محمودي، انتشارات دانشگاه تهران

۲)ژئومورفولوژي اقليمي(جلد دوم)، فرج الله محمودي، انتشارات دانشگاه تهران

۳)ژئومورفولوژي ديناميك(جلد سوم)، فرج الله محمودي، انتشارات دانشگاه پيام نور

آب و هوا شناسي:

۱)مباني آب و هواشناسي، بهلول عليجاني و محمدرضا كاوياني، انتشارات سمت

۲)آب و هواي ايران، بهلول عليجاني، انتشارات پيام نور

منابع آب و خاك:

۱)منابع و مسائل آب در ايران (جلد اول)، پرويز كردواني، انتشارات دانشگاه تهران

۲) منابع و مسائل آب در ايران (جلد دوم)، پرويز كردواني، انتشارات قومس

۳)مناطق خشك، پرويز كردواني، انتشارات دانشگاه تهران

۴)جغرافياي خاكها، پرويز كردواني، انتشارات دانشگاه تهران

جغرافياي جمعيت:

۱)جغرافياي جمعيت ايران، دكتر اصغر نظريان، انتشارات گيتاشناسي

۲)جغرافياي جمعيت، دكتر يدالله فريد، انتشارات دانشگاه تبريز

جغرافياي انساني:

۱)جغرافياي مفصل ايران (جلد دوم)، دكتر بديعي، انتشارات اقبال

۲)مباني جغرافياي انساني، ماكس دريو، ترجمه سيروس سهامي ، انتشارات ايران

 |+| نوشته شده در  85/12/03ساعت 3:22 بعد از ظهر  توسط seyedmortaza hadizadeh fard  | 
Working Group I: The Scientific Basis
Working Group II: Impacts, Adaptation and Vulnerability
Working Group III: Mitigation
Synthesis Report
The Scientific Basis Impacts, Adaptation
and Vulnerability
Mitigation Synthesis Report

 


 |+| نوشته شده در  85/12/03ساعت 2:26 قبل از ظهر  توسط seyedmortaza hadizadeh fard  | 
 

 

اکوتوریسم یا طبیعت گردی چیست؟

 

طبیعت گردی و اکوتوریسم بر اساس تعریف جامعه بین المللی اکوتوریسم ( TIES) عبارت است از :" سفر مسئولانه به محیطهای طبیعی است که محیط زیست را حفظ و به رفاه مردم کمک می کند" این به آن معنی است که افرادی که در زمینه اکوتوریسم فعالیت می کنند باید 1- لطمه به طبیعت را به حد اقل برسانند 2- توجهات و احترامات فرهنگی و زیست محیطی را به خاطر داشته باشند 3- موجبات بوجود آمدن خاطرات خوش برای میهمانان و میزبانان را فراهم آورند 4- برای حفظ محیط زیست درآمد زایی مستقیم داشته باشند.5- برای مردم محلی سود آوری اقتصادی داشته باشند . 6- نسبت به موقعیت سیاسی اجتماعی و محیط زیست کشور میزبان توجه بیشتری نشان دهند.7- به حقوق بشر و حقوق کارگر احترام بگذارند.

اکوتوریسم یکی از درآمد زاترین بخش های توریسم است.اکوتوریست ها کم توقعند، برای دیدن طبیعت به راحتی خرج می کنند ، خوابیدن در چادر را هتل پنج ستاره ترجیح می دهند و برای دیدن گونه های نادر در پارک های ملی و مناطق حفاظت شده حاضرند هزینه بپردازند . دارا بودن اقلیم های متفاوت آب وهوایی و فاصله اندک کویر وکوه و دریا نیز باعث شده است پتانسیل های اکوتوریستی ایران بسیار بالا باشد . به اذعان بسیاری از گردشگران و جهانگردان ایران سرزمین تقابلها و تضادهااست . کشوری که می توان 27 متر زیر سطح دریا بود و 5671 متر بالاتر از سطح دریا بر فراز بلند ترین قله اوراسیای غربی این سرزمین را زیر نظر گرفت ، کشوری که می توان میزان بارندگی سالانه ای در حدود 2000 میلی متر را در نواحی خزری و میزانی معادل صفر را در کویر مرکزی مشاهده نمود.« می توان جنگل های غنی  سرشار خزر را با دشت های بزرگ کویری به یک جا داشت . می توان یک فصل اختلاف دمای منهای 35 درجه را تا مثبت 45 درجه را به یک جا و یک زمان تجربه کرد. کشوری که خود در چهار راه مهاجرتی در آسیا و بین شرق و غرب واقع گردیده است ، کشوری که گرانه کامل خلیج فارس را به طول بیش از 1600 کیلومتر و شمال را به طول بیش از 800 کیلومتر در اختیار دارد . کشوری که 10 پارک ملی ، 15 اثر ملی ، 26 پناهگاه زنده حیات وحش ، 47 منطقه حفاظت شده ، بیش از 7000 گونه گیاهی با اقلیت 20% بومی آن ، در حدود 325 گونه  آبزی  را در جنوب و 93% ذخیره ماهیان خاویاری جهان را در شمال ،بیش از 148 گونه جانوری  شاخه پستانداران رابااقلیت    بومی 15 درصدی ، بیش از 502 گونه پرندگان شناخته شده  با اقلیتی کمی بیش از 20% در 75  تیره  21 راسته که یکی از جاذب ترین و  زیباترین فرماسیون های جانوری است . و در ایران تا کنون 164 گونه خزنده شناسایی شده که تعداد 26 گونه آنها بومی  انحصاری کشور ما هستند ، ماهیان آب شیرین داخلی 269 گونه و دوزیستان 11 گونه هستند که تقریباٌ نیمی از آنها آندمیک ایران تشخیص داده شده اند . از لحاظ تنوع ژنتیکی نیز محل انتشار طبیعی بسیاری از مهمترین گیاهان زراعی ، محصولات باغی و دام های اهلی و خویشاوندان آن دانسته اند، به طوری که غرب ایران به عنوان یکی از مراکز تنوع ژنتیکی گیاهی دنیا معرفی و شناسایی شده است و وسعت پارک های ملی ایران جمعا" به یک میلیون و 649 هزار و 771 هکتار می رسد ، آثار طبیعی ایران 17 هزار و 235 هکتار وسعت دارند و سه میلیون و 524 هزار و 181 هکتار وسعت پناهگاههای حیات وحش ایران است که   ظرفیت های بی نهایت وجاذبه های طبیعی و هر آنچه در مفهوم اکوتوریسم می گنجد را یک جا دارد ( آنچه خوبان همه دارند تو یک جا داری )اما با وجود همه  اینها نه اکوتوریسم متولی مشخصی در ایران دارد و نه ایران در هیچ جامعه بین المللی مرتبط با اکوتوریسم سهمی دارد .جامعه بین المللی اکوتوریسم (TIES (قدیمی ترین و بزرگترین جامعه جهانی اکوتوریسم است که د رسال 1990 تاسیس شده و بیش از 70 کشور در این جامعه عضو هستند در حالی که کشورهایی مثل مكزیک ، سوئد، نپال ، اندونزی ، پاکستان ، سریلانکا، گواتمالا،و تانزانیا در TIES  عضو هستند نامی ازایران در این جامعه دیده نمی شود.

 

درآمد جهانگردی:

جهانگردی 5/2 برابر اوپک درآمد سالانه دارد. حجم پولی که از سوی جهانگردی دنیا جابجا می شودطی یک سال حدود 5/2 برابر درآمد اوپک است و طبق آمار موجود حجم پولی که از سوی جهانگردان دنیا جابجا می شود حدود 5/2 برابر درآمد سالانه کشورهای عضو اپک از محل فروش نفت است . اکبر غمخوار رییس تورهای ورودی با بیان این مطلب گفت تعداد گردشگران در سال 2010 میلادی به یک میلیارد نفر می رسد و در این میان سهم  این صنعت از درآمد جهانی یکهزار و هفتصد میلیارد دلار بالغ می شود بنابراین آمار گردشگران در سال 2020 به بیش از 1/6 میلیارد نفر می رسد و درآمد حاصله از آن بیش از 2 تریلیون دلار می رسد . گردشگری در سال 2002 میلادی برای 200 میلیون نفر در جهان اشتغال ایجاد کرده و در مجموع 11% از اشتغال جهان را به خود اختصاص داده است به گونه ای که ورود هر گردشگر خارجی برای 3 تا 4 نفر اشتغال مستقیم و برای 9 تا 12 نفر فرصت اشتغال غیر مستقیم ایجاد می کند و ایران با داشتن منابع عظیم تاریخی ، فرهنگی که در ردیف یکی از 10 کشور اول دنیا از نظر سایت های توریستی است سهم ایران از گردشگری 07/ % است و خاورمیانه 1/5% از درآمد جهانگردی را دارد. با توجه به اینکه سالانه به ازای هر گردشگر 765 هزار فرصت شغلی در کشور ایجاد می شود و نرخ بیکاری کشور در سال 82 با 4/14% قابل توجه است ، در حالی که سالانه 320 هزار نفر فارغ التحصیل دانشگاهی بدون شغل داریم .

 

منبع:هفته نامه آساره ( هفته نامه تخصصی میراث فرهنگی و گردشگری)

 |+| نوشته شده در  85/12/01ساعت 2:30 قبل از ظهر  توسط seyedmortaza hadizadeh fard  | 


 جها د دانشگاهی پایگاه جستجوی مقالات علمی و پژوهشی را راه اندازی نموده است. می توانید برخی مقالات مفید را در این پایگاه ببینید

 


پایگاه جستجوی مجلات علمی  ایران(مگ ایران)


پژوهشگاه اطلاعات و مدارک علمی ایران(ایران داک)


 |+| نوشته شده در  85/12/01ساعت 2:26 قبل از ظهر  توسط seyedmortaza hadizadeh fard  | 
منابع کارشناسی ارشد - رشته برنامه ریزی شهری

به ترتیب، نام کتاب، نویسنده، انتشارات

(مبانی برنامه ریزی شهری):

1- مبانی برنامه ریزی شهری در ایران - دکتر غلامحسین مجتهدزاده - پیام نور

2- مقدمه ای بر مبانی برنامه ریزی شهری - مهندس اسماعیل شیعه - دانشگاه علم و صنعت

3- با شهر و منطقه در ایران - مهندس اسماعیل شیعه - دانشگاه علم و صنعت

4- تحلیلی از ویژگیهای برنامه ریزی شهری در ایران - ناصر مشهدی زاده دهاقانی - دانشگاه علم و صنعت

5- برنامه ریزی شهرهای جدید - دکتر کرامت الله زیاری - سمت

6- برنامه ریزی مسکن- دکتر محمدرضا دلال پور محمدی - سمت

7- مجموعه مباحث و روشهای شهرسازی جغرافیا - دکتر محمدتقی راهنما - مسکن و شهرسازی

8- اصول و تکنیک های شهرسازی - دکتر کریم حسین زاده دلیر - پلی کپی دانشگاه تبریز

(جغرافیای شهری):

1- دیدگاههای نو در جغرافیای شهری - دکتر حسین شکویی - سمت

2- جغرافیای شهری - دکتر حسین شکویی - پیام نور

3- جغرافیا و شهرشناسی - دکتر یدالله فرید


(برنامه ریزی ناحیه ای و روستایی):

1- برنامه ریزی ناحیه ای - دکتر کریم حسین زاده دلیر - سمت

2- اصول و روشهای برنامه ریزی منطقه ای - دکتر کرامت الله زیاری - دانشگاه یزد

3- اصول و روشهای برنامه ریزی منطقه ای - دکتر سید حسن معصومی اشکوری

4- اصول و روشهای برنامه ریزی ناحیه ای - دکتر حسین آسایش - پیام نور

5- اصول و روشهای برنامه ریزی روستایی - دکتر حسین آسایش - پیام نور

6- کارگاه برنامه ریزی روستایی - دکتر حسین آسایش - پیام نور

7- برنامه ریزی روستایی در ایران - دکتر حسین آسایش - پیام نور

8- رهنمودهایی بر برنامه ریزی مراکز روستایی - مهندسین مشاور دی- اچ- وی هلند - جهاد سازندگی


(فلسفه جغرافیا):

1- اندیشه های نو در فلسفه جغرافیا - دکتر حسین شکویی - گیتاشناسی

2- فلسفه جغرافیا - دکتر حسین شکویی - گیتاشناسی

3- کلیات و فلسفه جغرافیا - دکتر حسین شکویی - پیام نور

4- مکتب های جغرافیایی و جغرافیای کاربردی - دکتر حسین شکویی - آستان قدس رضوی

5- سیر اندیشه در جغرافیای انسانی - دکتر یدالله فرید - دانشگاه تبریز

(مبانی جغرافیای طبیعی):

1- مبانی آب و هوا شناسی - دکتر بهلول علیجانی و محمدرضا کاویانی - سمت

2- آب و هوای ایران - دکتر بهلول علیجانی - پیام نور

3- مبانی ژئومورفولوژی - دکتر مقصود خیام - نیما

4- ژئومورفولوژی در ایران - دکتر جمشید جداری عیوضی - پیام نور

(زبان انگلیسی):

1- زبان تخصصی برنامه ریزی شهری - دکتر کریم حسین زاده دلیر - پلی کپی دانشگاه تبریز

2- جغرافیای انسانی (1) و (2) - پیام نور

3- جغرافیای طبیعی – سمت
 |+| نوشته شده در  85/12/01ساعت 2:23 قبل از ظهر  توسط seyedmortaza hadizadeh fard  | 

فرسايش

منبع http://daneshnameh.roshd.ir

فهرست مطالب

نحوه شکل گيري فرآيند فرسايش

عوامل مؤثر در فرسايش

عوارض سطحي ايجاد شده توسط فرسايش

فرسايش در گذشته

شکلهاي مختلف فرسايش

       .           فرسايش ارتفاعات 

           .       فرسايش نواحي شيب‌دار

           .       فرسايش سطح زمين توسط باد

انواع هوازدگي

          .       هوازدگي مکانيکي

          .       هوازدگي شيميايي

سرعت هوازدگي

هوازدگي و نهشته‌هاي معدني

          .      بوکسيت

          .      نهشته‌هاي مس و نقره

انواع تخريب شيميايي

         .       انحلال در آب

         .       انحلال در اسيدها

         .       اکسيداسيون

         .       هيدروليز

         .       آبگيري (هيدراتاسيون)

         .       هوازدگي کروي

عوامل موثر در هوازدگي مکانيکي

        .        يخبندان

        .        برداشته شدن بار فوقاني

        .        انبساط حرارتي

        .        فعاليت موجودات زنده

        .        نقش زمان در هوازدگي مکانيکي

دريافت فايل PDF  حجم:96 KB 

دفعات بازديد: 436

 |+| نوشته شده در  85/12/01ساعت 2:11 قبل از ظهر  توسط seyedmortaza hadizadeh fard  | 
     مقالات کارگاه هواشناسی(۳۶۸مقاله علمی به فارسی)
 |+| نوشته شده در  85/12/01ساعت 2:3 قبل از ظهر  توسط seyedmortaza hadizadeh fard  | 

معرفی کتابهای جدید جغرافیایی توسط انجمن جغرافیدانان امریکا

شما می توانید هر روز جهت اطلاع از چاپ و انتشار جدیدترین کتابهای جغرافیایی دنیا توسط انجمن جغرافیدانان امریکا  اینجا کلیک کنید

 |+| نوشته شده در  85/12/01ساعت 1:59 قبل از ظهر  توسط seyedmortaza hadizadeh fard  | 

تازه‌ترين رتبه‌بندي سايت‌هاي دانشگاهي(رتبه‌پايين وب‌سايت دانشگاههاي‌ايران‌درمنطقه وجهان) ( <-PostCategory-> )

 |+| نوشته شده در  85/12/01ساعت 1:55 قبل از ظهر  توسط seyedmortaza hadizadeh fard  | 
آخرین اخبار
 |+| نوشته شده در  85/12/01ساعت 1:48 قبل از ظهر  توسط seyedmortaza hadizadeh fard  | 
 
  بالا